AKTUALITY
TVORBA WEBU
GRAFICKÁ TVORBA
ANGLIČTINA
BITCOIN
Jak založit peněženku
Jak získat BitCoiny
KONTAKT
VIP - SEKCE
123
456
789
r0
BITCOIN

BITCOIN je celosvětově používná P2P virtuální měna, kterou vyvinul a v roce 2009 uvedl do stavu funkčnosti Satoshi Nakamoto (nick člověka, který si patrně nepřeje vstoupit ve všeobecnou známost). Bitcoin je kryptografickou měnou, pročež samozřejmě neexistuje jako mince. Obchody s touto měnou jsou neustále zaznamenávány ve veřejné "účetní knize" zvané BLOCK CHAIN. Cca 6x během hodiny jsou proběhlé transakce (blok) přidány na Block Chain a tento je publikován, což umožňuje softwaru zjisit, kdy byla jaká a která částka měny použita, a to za účelem "ověření pravosti", tj. faktu, že se stejná část měny nikde nevyskytuje vícekrát. Jedná se o peer-to-peer měnu, tudíž, zatímco BLock Chain slouží k ověřování, uživatel si může bitcoin uchovat v různých formách na různých záznamových médiích.


Od roku 2009 zažil bitcoin na světových své vzestupy i své pády. Zatímco v roce 2009, při uvedení do oběhu, byla jeho hodnota téměř nulová, svého prozatím maxima dosáhl v listopadu a prosinci 2013, kdy se vyšplhala přes hodnotu $1000 za 1BTC. V té době byl Bitcoin obchodován již na celé řadě světových burz. Poté přišel strmý pád a to po řadě zpráv o krádežích měny a o zákazech jejího používání v různých zemích světa. Vzhledem k faktu, že bitcoinu může být "vytěženo" pouze omzené množství, předpokládalo se, ž bude tvrdou měnou s minimální volatilitou. V současné době je opak pravdou, kurz bitcoinu je velmi rozkolísaný a zda se původní předpoklad naplní, není jasné.


Uvedení bitcoinu do oběhu mělo původně být experimentem, nikoliv spekulací. Po jeho úspěchu začaly hromadně vznikat kryptoměny, pro jejichž existenci mají jejich autoři jediný důvod, a to rychle zbohatnout. Proto se dnes můžeme setkat a řadou dalších virtuálních "mincí" zlými jazyky zvaných souhrnně shitcoin, burz těchto měn atd. Hodnota měny je však vždy taková, jak moc je měna užívána ke směně za reálné hodnoty a samozřejmě pokud je akceptována. Bitcoinem lze dnes platit již v téměř každé zemi(kromě těch, kde byl zakázán a těch, kam ještě nedorazila počítačová technika), proto je jistě výhodné nějaký ten bitcoin u sebe při cestování vždy mít :-).


Následuje několik užitečných odkazů:


Wikipedia - oficiální text
Wikipedia - legalita bitcoinu dle států
Blockchain - Stránka poskytující informace a také bitcoinovou peněženku
Vše o těžbě BitCoinu, možnost připojit se do "poolu".
Xapo - Bitcoinová peněženka a banka
Kde uplatnit bitcoin
BTC Jam - Na těchto stránkách lze vypůjčit nebo investovat bitcoin